_____ Племена_____ Индијанци подарктика у Канади и Аљасци су: Cree, Chipewyan, племена Kutchin и Khotana и низ других мањих племена. Њени чести симболи су крпље, кану, тобоган, снежне наочаре. Одећа је крзнена. Лов и риболов им је главно занимање.
Индијанци Северозападне обале су најбогатија племена Индијанаца Северне Америке. Они настањују подручје уз Пацифичку обалу Северне Америке од Калифорније на југу, до залива Јакутат у Аљасци на северу. Представници ове културе припадају великим групама познатим као Кwакиутл, Тсимсхиан, Тлингит, Хаида, Белла Цоола, Цоаст Салисх и мања племена из Калифорније, Орегона и Вашингтона. Друштва са југа овог подручја знатно су сиромашнија, а и њихове заједнице су знатно мање. Овом кругу припада култура градње великих тотема, градње кедрових кућа са крововима на две воде, прекрасно ткање цхилкат-огртача, окренутост мору, изградња дрвених великих кануа и надасве веома познате свечаности поклањања 'потлацх'.
Индијанци са Платоа насељавају крај у подручју реке Колумбије. Овде је раширена култура рибара и копача корења цамас и сханатаqуе. Племена овог подручја припадају групама Схахаптин, Wаиилатпуан, Салисхан, Китунахан, Цхиноокан, Лутуамиан и Атхапаскан. Они су се сезонски покретали у потрази за рибом и биљем.
Калифорнијски Индијанци насељени су у Калифорнији и имају типичну културу сакупљача жира. Ипак не припадају сва калифорнијска племена овој групи, јер су неки представници Индијанаца Северозападне обале. Пријатељица и добра познаватељка Индијанаца Ева Липс, наводи да су сва ова племена веома добро ухрањена, на томе захваљују жиру од кога нарочитим поступком добијају брашно и пеку хлеб од жира. Главна племена су: Маиду, Миwок, Цхумасх, Yокутс, Схаста, Цхимарико, Ацхомаwи, Атсугеwи, Yана, Yахи, Wинту, Номлаки, Патwин, Yуки, Помо, Wаппо, Нисенан, Цостаноан, Салинан, Есселен, Китанемук, Акwа'ала, Ипаи, Типаи, Камиа, Цупеñо, Луисеñо, Цахуилла, Јуанеñо, Габриелеñо, Ницолеñо, Фернандеñо, Серрано. Индијанци Великог базена. У подручју Великог сланог базена насељена су сиромашна сакупљачка племена Шошона који су у ствари били 'нога'-Индијанци. Они су непрекидно били у покрету за храном, бобицама, корењем, разним плодовима, ситном дивљачи и другим. Јели су буквално све.
Југозападни Индијанци настањују крајеве америчког Југозапада од Новог Мексика преко Аризоне до доњег тока Колорада. Овде налазимо ратарско становништво из групе Yуманских и Пиманских племена, као и посебну групу сеоских племена са пуебло културом. У пуебло или сеоска племена убрајају се Зуñи, шошонско племе Хопи и племена групе Таноан. Апачка племена као и Папаго су номади.
Шошонски камп, око 1900.
Индијанци Равнице су становници прерија, подручја од реке Саскатцхеwан на северу до јужног Тексаса. Ту припадају најславнија племена америчких домородаца. Они су номадски јахачи и ловци на бизоне. Пошто су навикли на пространства и лутања пружали су најжешћи отпор белим освајачима. Представници су им: Преријски Кри, Црне Стопе, Грос Вентре, Хидатса, Вране, Арикара, Тетон, Дакоте, Цхеyенне, Арапахо, Омаха, Паwнее, Киоwа, Команчи. Индијанци североисточних шума припадају породицама Ироqуоиан и Алгонqуиан. То је домовина вигвама, великих дрвених кућа опасаним палисадама. Они су ловци и рибари али и узгајивачи кукуруза. Одавде су дошле и кокице које су Ирокези носили са собом приликом одласка у вишедневне ловове или ратне походе. Најпознатија племена овог подручја су Ирокези, Хурон Индијанци, Ерие, Сусqуеханна, Wаппингер, Wампаноаг, Мохиканци, Метоац, Поwхатан, Нантицоке, Цоноy, Пеннацоок и други.
Југоисточни Индијанци. Њихова подручја обухватају југоисток Северне Америке, од атлантске обале до источног Тексаса, на север до унутрашњости Вирџиније. Југоисточна племена су сеоско ратарско становништво. Овде су на цени кукуруз и његова свечаност 'Плес зеленог кукуруза'. Племена овог подручја припадају породицама Мускхогеан, Натцхесан, Цаддоан, Сиоуан, Аттацапан, Цхитимацхан и Туницан. Главна племена су: Цреек, Семиноле, Тимуцуа, Yуцхи, Билоxи, Цхитимацха, Атакапа, Туница, Натцхез, Цхоцтаw, Цхицкасаw, Акокиса, Хасинаи, Адаи, Таенса, Кадохадацхо, Натцхитоцхес, Цхакцхиума, Пасцагоула, Баyагоула, Авоyел, Цхаwасха, Wасха, Цхатот, Цхиаха, Yамасее, Фресх Wатер, Аис, Цалуса, Теqуеста, Јеага, Цусабо, Цонгарее, Цапе Феар, Wаxхаw, Wинyаw, Цхерокее, Wоццон, Манахоац, Тутело, Монацан, Ено, Сугерее, Цатаwба, Нахyссан, Хитцхити, Коасати, Алабама, Тохоме, Еуфаула, итд..... Иако међу староседеоцима америчког континента постоје огромне разлике у погледу језика, порекла, начина живота и погледа на свет, ипак се могу пронаћи неке црте заједничке свим племенима.
На првом месту то је веровање у једно биће које различита племена називају различитим називима: велики дух, свети дух, маниту, мистична сила, итд.
Такође је код свих индијанских племена веома изражено поштовање природе и веровање у природну мудрост и судбинску условљеност природом, као и дубинску повезаност човека и природе.